
Odzyskiwanie danych Wskazówki dotyczące odzyskiwania danych
Oto kilka wskazówek dotyczących odzyskiwania danych. Jeśli Twój dysk twardy został uszkodzony, plik został usunięty, komputer korzysta z lustrzanego odbicia lub przypadkowo usunąłeś plik z iPhone’a lub iPada, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Przedstawione tu wskazówki pomogą Ci odzyskać utracone pliki i przywrócić komputer do poprzedniego stanu. Wskazówki te dotyczą także przywracania usuniętych plików z iPhone’a lub iPada. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze metody odzyskiwania danych i dowiedzieć się, jak z nich korzystać.
Odzyskiwanie plików z uszkodzonego dysku twardego
Uszkodzony dysk twardy może być jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, z jakimi można się zetknąć, dlatego do przywracania plików należy zawsze używać programu do odzyskiwania danych. Nie należy formatować dysku twardego samodzielnie, ponieważ spowoduje to utratę wszystkich znajdujących się na nim danych. Należy użyć aplikacji, która pomoże sformatować dysk twardy. Takie oprogramowanie jest zwykle bezpłatne, ale do jego uruchomienia wymagane jest aktywne połączenie z Internetem.
Aby naprawić dysk twardy, należy podłączyć go do innego komputera z działającym systemem Windows. Następnie należy podłączyć uszkodzony dysk twardy do nowego komputera. Po podłączeniu spróbuj przekonwertować go na zewnętrzny dysk twardy lub na inną partycję. Jeśli nie możesz znaleźć plików na pierwszej partycji, możesz spróbować przenieść je na nową partycję. Znalezienie i przywrócenie wszystkich plików może wymagać kilku prób.
Aby rozpocząć przywracanie dostępu do plików, należy najpierw sformatować uszkodzony dysk twardy. Po zakończeniu formatowania należy poczekać na jego zakończenie. Jeżeli nie masz dostępu do plików znajdujących się na uszkodzonym dysku, warto skontaktować się z firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych, która pomoże Ci w ich odzyskaniu. Może się to jednak okazać zbyt kosztowne. Nawet jeśli uda się odzyskać wszystkie pliki, proces ten może zająć dużo czasu.
Jeśli uszkodzony dysk twardy jest nadal zdatny do użytku, można na niego skopiować ważne pliki. Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem w przypadku uszkodzonych dysków twardych. W przypadku korzystania z tego samego oprogramowania na nowym komputerze może być konieczne ręczne przywrócenie danych na nowy dysk. Ta metoda nie jest zalecana, jeśli dysk twardy stał się całkowicie bezużyteczny.
W większości przypadków winowajcą jest atak wirusa. Jeżeli użytkownik ma zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, może ono zidentyfikować wirusa i zapobiec dalszemu uszkodzeniu dysku twardego. Jeśli jednak nie masz oprogramowania antywirusowego, powinieneś pobrać odpowiednią aplikację. Jeżeli oprogramowanie do odzyskiwania danych nie wykryje wirusa, szanse na odzyskanie danych są mniejsze. Może się nawet okazać, że uszkodzony dysk twardy jest zbyt mały, aby można było na nim zapisać dane.
Odzyskiwanie plików z usuniętego pliku
Odzyskanie plików z usuniętego pliku nie jest niemożliwe, ale nie można tego zrobić z dnia na dzień. Na szczęście można przywrócić usunięte pliki z kopii zapasowych. Najpierw otwórz Kosz. Kliknij dwukrotnie plik, aby wyświetlić jego zawartość. W sekcji „Kosz” możesz również znaleźć kopię zapasową potrzebnego pliku. Plik może mieć nawet jeden dzień! W takim przypadku przed podjęciem próby odzyskania usuniętych plików należy wykonać kopię zapasową danych.
Oprogramowanie do odzyskiwania danych działa poprzez skanowanie dysku w poszukiwaniu „sygnatur plików”, które są wspólnymi wzorcami. Prawie każdy typ pliku ma sygnaturę, np. pliki png, które zaczynają się od ciągu „%0PNG”. Wiele plików MP3 rozpoczyna się ciągiem znaków „ID3”. Te sygnatury plików pomagają oprogramowaniu do odzyskiwania danych rozpoznać, które dane na dysku są określonego typu. Jeżeli dane pasują do sygnatury pliku, można je odzyskać.
Inną metodą odzyskiwania plików z usuniętego pliku jest korzystanie z usług synchronizacji i udostępniania plików lub przechowywania plików w chmurze. Korzystając z usługi synchronizacji i udostępniania plików, można wyszukiwać usunięte pliki, aby sprawdzić, które z nich znajdują się w koszu. Należy jednak pamiętać, że czyszczenie pamięci masowej w chmurze trwa znacznie dłużej niż w przypadku komputera. Może się jednak okazać, że plik, którego szukasz, już znajduje się w koszu. Można też skorzystać z narzędzia do wyszukiwania plików.
Po pierwsze, sprawdź Kosz. Jeżeli plik został usunięty z komputera, należy najpierw spróbować go stamtąd odzyskać. Pliki usunięte z karty pamięci, dysku USB, zewnętrznego dysku twardego lub udziału sieciowego nie są wyświetlane w Koszu. Kosz może zostać opróżniony także wtedy, gdy plik został zapisany na nośniku pamięci innym niż komputer.
Inną możliwością odzyskania usuniętych plików jest użycie darmowego narzędzia do odzyskiwania plików. Recuva jest jednym z najlepiej ocenianych programów do odzyskiwania danych. Jeśli nie możesz znaleźć pliku, spróbuj użyć dysku przenośnego z zainstalowanym narzędziem do odzyskiwania. Jeśli to nie zadziała, można również użyć pamięci flash USB, z której można je uruchomić. Można również poszukać w Internecie programów narzędziowych do odzyskiwania plików. Programy te mają wiele zalet, między innymi umożliwiają odzyskiwanie usuniętych plików.
Odzyskiwanie plików z obrazu lustrzanego
Niezależnie od tego, czy tworzysz kopię zapasową całego komputera, czy tylko niewielkiej ilości danych, możesz odzyskać pliki z obrazu lustrzanego. Kopie lustrzane doskonale nadają się do przechowywania kopii danych na wypadek, gdyby coś strasznego stało się z oryginałem. Należy jednak używać ich z rozwagą. Zawsze lepiej jest przechowywać kilka kopii danych na różnych urządzeniach pamięci masowej. Oprócz posiadania lustrzanego odbicia należy również korzystać z opcji tworzenia kopii zapasowych zwanych kopiami „3 w 1”. Ta metoda tworzy kopie zapasowe danych na dwóch różnych urządzeniach pamięci masowej i zapewnia dwie kopie danych na wypadek uszkodzenia jednego lub drugiego dysku.
Tworzenie kopii zapasowej w odbiciu lustrzanym jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania na komputerze wielu programów. Używanie komputera do pracy często oznacza, że zainstalowano na nim wiele programów. Dzięki utworzeniu lustrzanej kopii zapasowej można zachować działanie tych programów bez konieczności ich ponownej instalacji. Co więcej, dane z kopii zapasowej można szybko przywrócić. Jednak przywracanie danych z kopii zapasowej obrazu lustrzanego nie zawsze jest tak proste, jak przywracanie oryginału.
Na szczęście obrazy lustrzane mogą pomóc w odzyskaniu ważnych plików w przypadku konieczności modernizacji sprzętu komputerowego. Są one szczególnie przydatne w przypadku modernizacji dysku twardego. Być może trzeba będzie od nowa zainstalować wszystkie programy, a obraz lustrzany pozwoli na bezproblemowe przeniesienie tych plików. Proces ten umożliwia także korzystanie z innego komputera bez konieczności ponownej instalacji programów. Może to również ułatwić proces przywracania ustawień komputera.
Jeśli coś zostało przypadkowo usunięte z komputera, można spróbować odzyskać dane z kopii lustrzanej. Odbicie lustrzane jest dokładną kopią plików komputera w momencie tworzenia kopii zapasowej. Jeżeli nie możesz znaleźć oryginalnych plików, możesz spróbować skopiować je na nowy komputer lub zewnętrzny dysk twardy. Następnie użyj oprogramowania do ich przywrócenia. Po odzyskaniu plików można po prostu przywrócić system i preferencje do pierwotnego stanu.
Odzyskiwanie plików z iPhone’a lub iPada
Odzyskanie usuniętych danych z iPhone’a lub iPada jest łatwe, gdy korzystasz z oprogramowania do odzyskiwania danych. Najlepsze oprogramowanie będzie zawierać algorytmy heurystyczne i deterministyczne, które mogą próbować odzyskać usunięte pliki z urządzenia. Aby skorzystać z oprogramowania do odzyskiwania danych, należy podłączyć iPada do komputera Mac lub PC. Po podłączeniu urządzenia program przeskanuje je w poszukiwaniu utraconych danych i zapisze odzyskane elementy na komputerze.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu oprogramowania można odzyskać usunięte zdjęcia, wiadomości, kontakty, filmy, dzienniki połączeń, notatki i inne dane z iPhone’a lub iPada. Program może odzyskać usunięte dane z urządzeń z systemem iOS, w tym iPhone’ów, iPadów, iPodów i komputerów Mac. Ponadto rozwiązuje problemy z systemem iOS, takie jak białe jabłko i zapętlanie przy uruchamianiu. Co więcej, umożliwia podgląd odzyskanych danych przed ich wyeksportowaniem lub przywróceniem.
Za pomocą oprogramowania można skanować iPhone’a lub iPada w poszukiwaniu plików i folderów. Po przeskanowaniu urządzenia oprogramowanie otworzy okno z widokiem odzyskanych plików. Wybierz elementy, które chcesz odzyskać. W lewym panelu możesz wyświetlić podgląd elementów. Wybierz folder z dokumentami lub danymi i kliknij przycisk „Odzyskaj”. Następnie oprogramowanie odzyska wszystkie dane z urządzenia i zapisze je w folderze na komputerze.
Innym sposobem na przywrócenie utraconych danych iPhone’a lub iPada jest skorzystanie z kopii zapasowej iTunes. iTunes oferuje użytkownikom systemu iOS łatwe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych danych, dzięki czemu nie musisz się martwić o utratę danych ani o kradzież telefonu. Wystarczy, że podłączysz iPhone’a do komputera i wybierzesz kopię zapasową. Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej będzie można przywrócić utracone dane. Jedyną wadą tej metody jest to, że wymaga ona wyodrębnienia wszystkich plików z urządzenia, co może spowodować utratę większej liczby danych, niż się spodziewałeś.
Po zainstalowaniu programu iOS Data Recovery na komputerze, podłącz iPhone’a do programu przez USB i wybierz Odzyskaj z urządzenia iOS. Po nawiązaniu połączenia z programem wybierz „Odzyskaj z urządzenia iOS” z menu podręcznego. Po zlokalizowaniu iPhone’a lub iPada program przeskanuje plik kopii zapasowej w celu odnalezienia utraconych danych. Następnie możesz wyświetlić podgląd plików przed wybraniem tych, które chcesz odzyskać.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]